GtkGEP to skrót od słów GTK Guitar Effects Processor. Program ten służy do generowania cyfrowo gitarowych efektów. Zamienia komputer w procesor efektów czasu rzeczywistego. Można podłączyć gitarę do komputera i grać z całą górą przesterów, ech, pogłosów i filtrów, zamiast prawdziwych stompboxów. Przynajmniej w teorii 8] Program ma strukturę modułową i wykorzystuje plugin'y. Można więc go dowolnie rozbudowywać, pisząc odpowiednią wtyczkę. Standardowe pluginy to: distortion, overdrive, delay, reverb, equalizer, flanger. Wszystko odbywa się w 16-bitowej rozdzielczości, w trybie mono, i częstotliwości 11kHz-44kHz.
Program został napisany pod systemem Linux, przy użyciu biblioteki graficznej GTK. Działa więc jedynie w X-windows. Do prawidłowej pracy potrzebny jest sprzęt z procesorem conajmniej pentium200.


Poniżej w skrócie opisana jest obsługa:


To jest główne okno programu, które widać przez cały czas działania. Menu na górze zawiera 3 pozycje: File, Options, Help. W Options można skonfigurować podstawowe parametry programu, jak częstotliwość, ilość bitów, źródło dźwięku. Menu po prawej zawiera przyciski, ktorymi dokonuje się wszystkich pozostałych ustawień. Są to:

Add - otwiera okno z którego wybiera się pluginy
Remove - usuwa pluginy z listy
Configure - jeśli plugin można konfigurować, to przycisk ten otwiera okno konfiguracji wybranego plugina
Start - włącza przetwarzanie...


Po wciśnięciu "Options" z górnego menu otworzy się powyższe okno. Wyjaśnienia wymaga Buffer size. Dźwięk jest przetwarzany w kawałkach. Tzn. nagrywany przez jakiś czas powiedzmy 1ms. Po czym przetwarzany i odtwarzany. Rozmiar bufora pozwala ustalić jak długo dźwięk będzie nagrywany, wiąże się to z tzw. Latency time, czyli opóźnieniem. Im mniejszy bufor tym mniejsze opóźnienie, ale też wzrasta obciążenie procesora.

Po wciśnieciu przycisku "Add" otwiera się powyższe okno. Dodaje się tu efekty do listy. Wszystkie efekty są przetwarzane szeregowo,a tu można ustalić ich kolejność.
Append - dodaje efekt do listy w głownym oknie programu za bieżącym wybranym efektem.
Insert- dodaje efekt do listy przed bieżącym efektem.

Po wybraniu pluginów główne okno będzie wyglądało jak powyżej. Jest możliwość zaznaczenia plugina i jego konfiguracja - przycisk Configure, lub usunięcia z listy - przycisk Remove.

Przykład pootwieranych okien konfiguracji kilku efektów. Wszystko przejrzyście opisane, jeśli ktoś zamierza z tego korzystać tzn. że wie, co robi i nie wymagany jest komentarz:) Poza tym...należy eksperymentować.